Hovet bjuder alltid in Åkesson! Drar en lans för SD! Heja Sveriges Kung!

Lars Heikensten

Lars Heikensten

Festen är över men mobbningen lär bestå till nästa år! Nobelstiftelsens vd Lars Heikensten portar varje år Jimmie Åkesson från Nobelfesten – med hänvisning till ”allas lika värde”. Har skrivit om det tidigare men skriver det igen. Michael Sohlman – tidigare vd – som portar Åkesson tolkar Nobel helt fel! Nobel skriver i sitt testamente att när det gäller att dela ut priser så ska man inte ta häynsyn till varifrån eventuella pristagare kommer ifrån. Det har nobelstiftelsen vridit till helt efter eget skön! Tror Nobel roterar i sin grav.

Michael Sohlman

Michael Sohlman

Från Granskning Sverige: Kungen markerar kraftfullt mot Nobelfesten

”Idag går den årliga Nobelfesten av stapeln i Blå hallen i Stockholm. Bland de inbjudna finns representanter för världens mest förtryckande diktaturer och företrädare för samtliga riksdagspartier – förutom Sverigedemokraterna.”

”Det kungliga hovet är dock kritiskt till Nobelstiftelsens vänsterradikala tolkning av Nobels sista vilja, och markerar genom att alltid bjuda in Åkesson till sina evenemang.
– Vi markerar genom att bjuda in. Har man demokratiskt valda ledare så ska de bli inbjudna. Kungen markerar genom att bjuda in alla och lägger inte några värderingar i det, säger hovets informationschef Margareta Thorgren till Granskning Sverige.
– Man måste respektera demokratin i Sverige, fortsätter hon.”

Lars Johan Heikensten, född den 13 september 1950, är ekonomie doktor och en svensk ämbetsman. Heikensten utsågs den 8 december 2010 till ny VD för Nobelstiftelsen. Han fortsätter således mobbningen av SDs partiledare.

Sohlman är son till Rolf R:son Sohlman och Zinaida (Zina) Jarotzkaja. Efter studier vid Uppsala universitet tjänstgjorde han vid flera olika departement och vid OECD. Han var statssekreterare vid Jordbruksdepartementet 1987-89 och vid UD:s handelsavdelning 1989-91. Från 1 maj 1992 till juni 2011 var han VD för Nobelstiftelsen. Hans farfar Ragnar Sohlman var Alfred Nobels testamentsexekutor och därmed den som i praktisk handling skapade Nobelstiftelsen och som var dess VD 1936-1946. Om stiftelsen är privat så använder man sig av kungen och Stadshuset för festen till Nobels ära. Då ska man nog hylla Alfred på rätt sätt och inte mobba ut vissa! Helt fel!

Fria Tider

…….

Detta inlägg publicerades i Politik och märktes , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bokmärk permalänken.

7 kommentarer till Hovet bjuder alltid in Åkesson! Drar en lans för SD! Heja Sveriges Kung!

  1. hllviken skriver:

    Kungens primära uppgift är att hålla ihop hela folket.

    Gilla

  2. hllviken skriver:

    Annies förakt för Jimmie Åkesson är sjukt!

    Gilla

  3. Helena Palena skriver:

    Hon vet att hon har deep state i ryggen!

    Gilla

  4. hllviken skriver:

    Men ändå…

    Gilla

  5. hllviken skriver:

    MSM: ”Sara Danius dominerade Nobelfesten med sin magnifika klänning”.

    Gilla

  6. hllviken skriver:

    Vid nästa års Nobelfest går det inte an att återbruka den.
    Här är ett förslag för nästa år: helt annorlunda men bärarinnan kommer definitivt ha allas blickar på sig!

    Gilla

  7. hllviken skriver:

    Förslag för nästa år:

    Gilla

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.