Markus Andersson heter konstnären som målat tavlan på suggan. Mycket bra! Hela ramen är inte med på bilden, ber om ursäkt för det. Markus är dock ingen gris, han är förmodligen Sveriges bästa konstnär alla kategorier. På hans galleri utanför Uppsala hänger denna tavla plus andra fantastiska konstverk. Besök honom live eller på nätet.
Mannen som rånade en full kille som ramlat ner på spåret på Sandsborgs tunnelbanestation är en riktig jävla gris! Han lämnade offret åt sitt öde och som sen blev överkörd av tåget och svårt skadad. Hoppas den grisen åker fast. Tänk att man pådyvlar den lilla rara nassen såna epitet. Hur kan det komma sig? Ja, säg det. I Sverige säger vi nöff nöff när vi läser sagor för våra barn o s v. I andra länder låter det på ett annat sätt. Men som vi ska se av nedan upprepning är oink, oink det mest gångbara. Har man haft med grisar att göra så kan man nog köpa båda ljuden. Nöff nöff gris blir på
franska oink oink porc
italienska oink oink maiale
engelska oink oink pig
danska öf öf gris
estniska ruik ruik siga
arabiska أئنك أئنك الخنازير
polska oink oink świnia
portugisiska oink oink porco
rumänska oink oink porc
ryska хрю хрю свиней
slovakiska oink oink prasa
tjeckiska oink oink prase
spanska oink oink cerdo
turksiska domuz oink oink
kroatiska oink oink svinja
ungerska röf röf disznó
walesiska oink oink mochyn
swahiliska oink oink nguruwe
Det här är inte svinigt dock. Regeringen skärper reglerna för företags interna lån och stänger dörren för företagens möjligheter att placera vinsterna i så kallade skatteparadis enligt Anders Borg. Heja! Nu ökar chanserna att vinna valet ännu mer 2014! Borgarna täpper ju till alla hål genom satsningar på järnvägar och skolor bl a. Vad ska sossarna nu komma med?
Stänger dörren till skatteparadis
…….
Det finns ett annat sätt att översätta: nöff nöff gris, till franska. Säger man detta på svenska till en fransman som inte kan svenska, då låter det i hans öron som en mystisk spionkod: nio – nio – grå. Jag vet ty jag har pluggat franska i skolan. Á bientot! Madame!
GillaGilla
Lite märkligt att Borg med flera inte kunde förutse att vinsterna skulle placeras i skatteparadis. Bristande insikt i hur deras värld fungerar, kanske?
GillaGilla
Eller bristande insikt funkar bra när man kan lova vad som helst för att vinna val typ.
GillaGilla
Fransman: Åh gud så kul! Nio Nio Grå! Hur låter det på franska annars då?
Erik: De har vetat det hela tiden. Men nu vill man vinna val! Spel för galleriet then back to basic maybe! Men vi medborgare vill annat. Så kanske det finns demokrati till en viss mån i alla fall.
Stefan: Typ!
GillaGilla
I found your blog site on google and check a number of of your early posts. Proceed to maintain up the very good operate. I just additional up your RSS feed to my MSN Information Reader. Searching for forward to studying extra from you in a while!…
I’m often to blogging and i really respect your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your web site and hold checking for brand new information.
GillaGilla
Nöff, nöff! Hur säger man, mitt jobb är att kasta pärlor för svin, på islänska?
GillaGilla
Markus: Starf mitt er að kasta perlum fyrir svín
GillaGilla
Tack så mycket Helena. Funderar på att åka till Island igen och måste kunna presentera mig på ett rakt och ärligt vis. Island eller Ungern.
GillaGilla
Vill gärna åka till Island och bada i dom varma pölarna och åka till Ungern och dricka öl.
GillaGilla
På ungerska säger man inte oink oink där säger man röf-röf.
GillaGilla
Tack för upplysningen! Ska ändra! Röf Röf!
GillaGilla
Var på Island för några år sedan. Att vandra runt på slätterna öster om Reykjavik känns som att vandra på jordens födelse. Det kokar, bubblar, spottar och fräser vart man går. Svavelångor och het vattenånga stiger som pelare i skyn, Här och var en stor bassang med kokande gyttja. Färgerna varierar i landskapet från svart till guldockra, till brännd Sienna och Engelskt röd , här och var grönt gräs. Man kan vandra längs bäckarna som bildas från alla kokande vattengrytor i marken och bada där man finner temperaturen behaglig.
Längst bort vid horisonten syns märkliga bergsformationer vart man går.
GillaGilla
Pingback: Behövs inga batonger i rektum! Markus provocerar eliten med oljemåleri! | Helena Palena