
Låt dom sista ljuva åren bli dom bästa i mitt liv!
Och under inledande domstolsförhandlingar i New York i går erkände han utan omsvep.
150 års fängelse kan han få. Han hinner med andra ord dö flera gånger om. Det här att han erkänner bedrägeri gör att offren får tillbaka sina pengar läser jag på Ian Wachmeisters blogg Det finns jobb i en kommentar som solsburyhill har skrivit. Det blir skattebetalarna som får betala. Va´ kan det vara så? Stackars folk i Amerika måste jag säga. Dom blir verkligen pungslagna till tänderna av allsköns lurendrejare. Dom har ju inte ens samma bidragsförmåner som vi. Soppköerna växer over there. Man ska inte bara klaga. Kanske Sverige är lite bra i alla fall!
I kalifornien har man nu börjat etablera tältstäder, av en eller annan anledning, och det är sannolikt inte för att man ser någon omgående förbättring i sikte…
GillaGilla
Ja, han kan nu skriva sina memoarer. Och få pengar för det också. Nordea blev svindlade av honom också.
Helena kan jag inte få båda? Båda många som tittar in och många som kommenterar? Snälla!!!Läs några trollformer för mig. Pleaaaase. 😉
GillaGilla
Carl N: Krisen har väl just börjat. Fast en del tror att det ljusnar till hösten. Världen har aldrig varit med om en sån finansiell härdsmälta förut så ingen kan veta. Man kan bara ana om man har den förmågan och den har jag.
GillaGilla
Antonia: Okey! Jag ska sia i min kula och köra lite snäll woodoo. Håll i dej!
Men du – hur kul kan det vara att sitta i fängelse och vara 70 år? Det måste vara döden i grytan.
GillaGilla
Ja, det verkar inte finnas någon hejd på girigheten hos vissa:(
Fridens liljor
GillaGilla
Vi har det oförskämt bra på väldigt mycket i vårt land, synd bara att många inte inser det.
Man kunde ju hoppas att folk såg något när de nu reser vida omkring, har råd att roa sig i andra länder. Men inte verkar det hjälpa den närsynta svensken. Han håller sig till svenska köttbullar och svensk kaffe, letar upp sina landsmän och blundar för resten av resmålet.
Man behöver inte gå så lång omväg utomlands för att se hur många har det i andra länder.
-Skitstövlar finns det gott om, vi verkar vara gjorda för att vara så om vi får en chans. Bådar inte gott för vårt släkte.. äta eller ätas.
Trevlig helg
GillaGilla
Jag tror denna kris kommer fortsätta slå illa ett bra tag till, ett faktum är dock att vi snart närmar oss köpläge för den lukrativa marknad med värdepapper man snart gjort sig smärre förmögenhet på 🙂
Nä, ärligt, jag skyller denna recession på en man, USAs förra president George W Bush. Genom sina flertalet kostsamma operationer utomlands har han pungslagit sitt land på osannolika 6 miljader dollar per dag under alla år amerikanska trupper varit utomlands. Ingen människa kan nog till fullo begripa hur enorm USAs väldiga militära maskin är och vilka kostnader detta medför. Bara i fredstid så kostar militären ett x antal miljarder dollar per dag, att sedan öka denna kostnad med sex miljarder till per dygn blev till sist för mycket för den globala ekonomin där USA varit den största motorn. Kanske är det så att USAs storhetstid var 1900-talet och att i nästa högkonjunktur kommer vi se en ny stormakt födas, kanske kineserna, indierna eller ryssarna, vem vet?
Stormakter kommer och stormakter går, den enskilda individen består men påverkas i allt dessa tagit sig till på ett eller annat sätt… Människan är dock en liten mekanism i livets och universums hemlighet, vad som väntar på nästa sida kan vi bara spekulera och tro om… En dag lär vi säkert få veta…
GillaGilla
Alnabone: För den som vill veta vet vi redan. Läs den här boken: Banken och Skuldnätet som just översatts. Kolla på http://www.anarchos.se. Jag läser den nu och alla poletterna ramlar ner. Alla mina frågor får svar.
GillaGilla
Sitter just nu på ett hotell i Södertälje och läser din blogg, Helena!
Jo, det tog nästan nio år (april) att återse mitt kära fosterland.
Du skriver: ”Kanske Sverige är lite bra i alla fall!”.
Och signaturen livsglimtar skriver: ”Skitstövlar finns det gott om”.
Att vi har det bra i Sverige beror på att vi svenskar generellt sett är bra lyssnare och kan fatta hyfsat bra beslut.
Den som någon gång tagit bussen i Bryssel eller Aten vet hur det brukar se ut.
Alla rusar in båda fram och bak i bussen och barn, gamla och kvinnor kan skatta sig lyckliga om de överhuvudtaget får en ståplats.
Något mer organiserat kösystem där saknas ofta, vilket förvånar mig väldigt mycket.
I Sverige är vi ofta mer rädda om de svagare grupperna, utan att samtidigt låta dessa styra och ställa som där.
I Bryssel exempelvis, där anställda har full sjukersättning från första dagen de är ”sjuka”, är åtskilliga sjukskrivna från jobbet 3 veckor per månad med full lön och jobbar istället svart när de är ”sjuka” i restauranger, barer, eller bygger hus mm för att tjäna mer.
Det kan ta en arbetsgivare där över ett år att bli av med dessa sjukskrivna som under tiden uppbär full lön.
En av mina fd italienska kollegor var väldigt driftig med egen verksamhet på jobbet. Han sålde kläder, drev en bilfirma och köpte in 42 bärbara datorer för halva priset på några månader som han sålde för fullt pris via ebay mm på arbetstid.
Fick han privatsamtal på mobiltelefonen la han på jobbtelefonen.
Nu är detta iofs ett extremfall, men jag törs säga att vi har en annan arbetsmoral i Sverige.
Paradiset på jorden finns inte, men visst är Sverige bra.
GillaGilla
ohlund: Jasså myglar man i andra länder oxå? Klart man gör! Sverige är bra tycker jag. Vi har bara företrädare som är lite fega. Men dom kanske inte kan annat med tanke på att det är Amerika som bestämmer över oss.
Mona Sahlin snackar skit om sitt fosterland och hon vill bli statsminister. Hoppas hon ramlar av pinn!
GillaGilla
Man myglar ju överallt. Undrar var man började med det. Men det sprids som löpeld.
———————————————–
svar på min fråga, på ditt svar: 😉
Men det har ju fungerat förut. Har rensat också. Har Ccleaner som är praktiskt att ha. Och den raderar inte bort inloggningar men en hel massa annan skit.
Jobbigt,och dessutom ödslar man tid i onödan.
GillaGilla
Det är bara jag som använder datorn så jag brukar inte logga ut.
En bekant som använder msn eller om det var hotmail klagade på samma sak. Och han ÄR datakunnig. Undrar om andra har haft problemet. På AB var det snabb svar från många kunniga.
Kanske ska lägga in en fråga där. och se om man får nåt bra svar.
GillaGilla
Kanske har du rätt. får jag finna i det att jag måste logga in varje gång. Men blir irriterad för frågan om jag vill spara mitt lösen. Då får gmail ta bort en så uppenbarligen dum fråga.
GillaGilla
Mona Sahlin har spelat ut sin roll, hon tillhör det gamla gardet av politiker men står sig inte mot de yngre förmågorna, varken i förmåga eller retorik.
Som du säger så är det ändå något att kämpa för att bevara, det så kallade ”helyllesvenska”. Respekten för den äldre farbrorn eller gumman som man överlåter sin plats i bussen till, vi väntar på vår tur i kön och käftar inte mer än nödvändigt i fall någon har trängt sig före…
Som du säger ovan: ”Sverige är nog inte så dumt”! 🙂
GillaGilla
Den som har mycket vill oftast ha mer! På vems bekostnad spelar inte så stor roll…
GillaGilla
Du är kul, Helena! 🙂
De har det inte lätt våra kära politruker.
GillaGilla
SUNT FÖRNUFT OM FRAMTIDENS FOLKSTYRDA DEMOKRATIERS NATIONALEKONOMIER ❓
GillaGilla
Jag är förvånad att någon ens diskuterar Mona Sahlin.
Det hon emellanåt säger talar ju sitt tydliga språk.
Så fort hon öppnar munnen går oppinionssiffrorna ner.
Hon var tyst i nästan ett år, så länge höll hon siffrorna.
Det kanske var det klokaste Göran Persson sa : ”Att tänka är inte Monas starkaste sida”.
GillaGilla
Hej Helena,
Girigheten föder skurkarna. Om ingen människa hade varit girig, hade inte sådana svindlare uppstått. Den som vill ha för mycket mister ofta hela stycket, borde varit något att tänka på.
Jag har inte prövat med Grönings sida. Tryckeriet är Göteborgs Tidningens sida för insändare. Men där hade artikeln varit för stor. Jag har bytt blogg och även lagt in artikeln på den sidan. Min nya adress är http://www.ramona-fransson.blogspot.com
GillaGilla
Vad festligt, mrmhalland! 🙂
Det har jag aldrig hört förut att Göran Persson sagt om Mona Sahlin.
GillaGilla
Jo, det sa han i den där intervjuserien med Eric Fiktelius (tror jag han heter).
GillaGilla
Hej igen,
Ja, jag har en Twitterplats och Facebook. Var ska vi starta uppropet? På båda kanske. Jag startar det gärna eller också skriver jag mer än gärna på det.
Ramona
GillaGilla
Jag har startat insamlingen på http://www.namninsamling.se/index.php?sida=2&nid=3082
Eller också från min blogg såklart! Jag sprider det så mycket jag kan och hoppas på hjälp med spridningen.
GillaGilla
För jävligt…de har inte ens vett att skämmas. Gjorde som du bad mig om, bloggar inte direkt aktivt just nu, har annat för mig =)
GillaGilla
Det låter som den berömda Chipspåseeffekten!!!
Finns mer att läsa om det är på Wikinews…
http://sv.wikinews.org/wiki/Chipsp%C3%A5seeffekten
Kram
GillaGilla