Jag är ställd under observation, därför att jag misstänkas vara klok.
August Strindberg
Top Posts
Senaste kommentarer
I en tid av universellt bedrägeri är yppandet av sanningen en revolutionär handling.
George Orwell
-
Senaste inläggen
Kontakt:
parnassen33@hotmail.comKategorier
Traffic
- 1,337,951 Hits
Blogroll
- 3på2
- Affes Statistik
- Al Nabone
- Alexander den store
- Alla dessa dagar
- Alliansupproret
- Alter Ego Resonerar
- Alternativjournalen
- Amatörpolitikerbloggen
- Anarchos – Utan herre
- Anér Palmemordet
- Anders Nilsson
- Ann Helena Rudberg
- Annika Dahlqvist
- Avpixlat
- Äkta vara
- Älgfarmen
- Äta bör man…
- Åklagarmyndigheten
- Östra Ölands fria horisont
- Badaren
- Badaren WP
- Bakstugan
- BakTiden = FramTiden ?
- BÄSTA RESEBLOGGEN
- Bengt Bernströms blogg
- Berghs Blogg
- Birgitta Alvskogen
- Blogghjälp
- Bloggkatalogen
- Bo Engwall
- Bondeupproret
- Boxerlady
- Campaign Dossier
- Carl G
- Carl Norberg – Palanthiren
- Chez Johansson
- Christalbum
- Dan Josefsson
- Daniel Brahneborg – Pingproffs
- Det fria ordets forum MOA
- Det opåverkade sinnet
- Divage WP
- DSM
- Ebbes blogg
- Edvinssons blogg
- Efter arbetet
- Ekonomisk demokrati
- Elina Iniskogen
- En kopp svart kaffe
- eskilstunaliv
- Ett nytt penningsystem
- Eva Sternberg
- Fairymary\’s Weblog
- Farmor
- Feminix
- Framtid Svensk
- Fria Tider
- Fria Tidningen
- Fritenk Stan
- Gapminder
- Glöm aldrig Pela och Fadime
- Global Warming and the Climate
- Globalisering Roger Dahl
- Google Översätt
- Gotiska Klubben
- Gunilla Kinn
- Gunnar/Deckare
- Helhets Medicin
- Henrik Alexandersson
- Humanistbloggen
- Hygienkonsult
- Ian Wachtmeister
- Imse Vimse
- Influensan och vaccin
- Info Kuriren
- Iranska oljebörsen
- Irre Alla tider
- Jaan Suurküla
- Jerry
- Johan Björnsson
- Karpstryparn
- Katrins Biologgeria
- Klimathotet
- Kulligullan
- Latent Energi
- Lena-san lagar japanskt
- Lennart Regebro
- Livsglimtar
- Lunkens blogg
- Madonnan
- Medborgarperspektiv
- Medievärlden
- Merith Wager
- Monas Galleri
- Monica Antonsson
- mrmhalland
- MyNewsDesk
- Nathalie\’s view
- Nemokrati
- New Testament News
- Newsmill
- Niki Loong Metro
- Nils Dacke – Fria Tankar
- Nuttes funderingar
- Offer jag? Vad snackar du om? ©
- Ordalaget
- Paul Ronge
- Pär Ströms blogg
- Peak SWE
- Petras Blogg
- Pippi i Kvadrat
- Politikerbloggen
- Ramona Fransson
- Rädda Sverige
- Realtid
- Resumé
- Riksdagsrummet
- Riktiga pengar
- Russia today
- Se verkligheten
- Skvitts
- Små tankar om musik
- Suspicio
- Svenssongalaxen
- Svinagendan
- Tanja Bergkvist
- Tankesmedjan Mänsklighet
- Tant Greta i Afrika
- Tant Rut
- Törnebohms
- Tealogen
- Tecken i skyn
- The Daily Beast
- The Flu Case
- The Money Masters
- The Money Masters – Video
- Tindra 66
- Toxiska Epistlar
- Tubsnack
- Under solen i Ohio
- Uppkopplat
- Vaccinfaran
- Vaken
- Vår stund i Sverige
- Vendettanbettan
- WordPress.com
- WordPress.org
- Zekes Superblogg
- Znogges hörna
- ZOL Kommunikation
Att vara Nummer Ett i någons ögon är en dröm för ett litet barn. En nåd att stilla bedja om.
Helena Palena
Arkiv
Twitter Up Dates
- Vi är inte dumma i huvudet! Slöseri, dubbla måttstockar och finansiell kollaps – tre filmer att se! wp.me/pr743-2jr #svpol #SD #M #FP 1 day ago
- Eloge:Josefsson!Gräv mer! RandiMossigeNorheim vinklade o kallade Wennerholm: Magnus inställsamt. wp.me/p3Ycb-278 #UG #konflikt #svpol 2 days ago
- RT @MLDGeer: #UG hade svårigh att hitta folk i #Rinkeby som kunde bekräfta rekryt samtid var #Konflikt helt ovederhäft Och motbildssnacket … 3 days ago
Top Clicks
Meta
V-Bettans If:s Säkerhetsnål för barnens skull!
Pingeling!
”Om vi inte i en snar framtid vill sluta som dinosaurierna, då behöver vi en banklagstiftning som sätter stopp för kasinoekonomin och en verklig renässans för naturveten-skaperna och den klassiska kulturen. Om vi genomför det, kan vi se framtiden an med optimism.”
Helga Zepp-LaRouche
20 mars 2011Etiketter
Amerika Anders Borg Barack Obama Barn BIS Bluff Carl Bildt Demokrati Dollar ECB EU FN Fredrik Reinfeldt Göran Persson Håkan Juholt IMF Jimmie Åkesson Julian Assange Kina Kungen Maud Olofsson Moderaterna Mona Sahlin Mord Mygel Newsmill Norge Pengar Politik Poncispel Pyramidspel Riksbanken Riksdagen Ryssland SD Sossar Staten Sverige Tyskland USA Utsugning Våldtäkt Wall Street Wikileaks ÄggTwinglyrank
Imamen i Strömsund är terrorist! Skabb på katten & i samhällskroppen! Svenskarna förnedras av sina egna!
P.S. Vad vi kan göra är att straffa våra politiker. Sätta lite skräck i dom genom att rösta på SD. Bara att få se deras miner om SD får 25 procent skulle förgylla tillvaron lite.
Det här inlägget postades i Politik och har märkts med etiketterna Anders Borg, Bilderberg, BIS, Fredrik Reinfeldt, huden, Imam, IMF, Interpol, Jämtland, Jimmie Åkesson, Julia Caesar, kvalster, Marodör, Mordförsök, NWO, Parasit, Per Gudmundson, Polis, Rävskabb, Samhällskroppen, sarcoptes scabiei, Säpo, scabies, SD, Skabb, Snaphanen, Stefan Löfvén, Strömsund, Thoralf Alfsson, Uzbekistan. Bokmärk permalänken.








Stackars katt! Har sett rävskabb hos rävarna här och de blir lite tokiga till slut av att alltid frysa och inte ha päls. Annars är de väldigt vackra. Som tur är har varken hund eller katter blivit smittade av detta.
Skabb går att bota. Tiger behöver tydligen en kur.
SD 2014.
Ann Helena: Det är synd om djuren. Vissa år är det skabbår. Naturen är sån.
II: Ja, man kan dra på lite Tenutex. Men vem ska göra det på en vildkatt?
Svensken är ett får, och vill vallas tillsammans med de andra fåren i flocken, än hit än dit, vill slippa tänka, och ta ställning, slippa allt ansvar. Staten är fårägaren och herden är den som för tillfället sitter i regeringen, och vallhundarna är gammelmedia.
En av mina hundar hade skabb för några år sedan. Jag badade in honom i något starkt schampo och sedan var besvären över. Idag tror jag att de flesta behandlar med Stronghold, och frontline har en förebyggande verkan. Båda dessa preparat är ju lätta att använda, bara en liten kapsel man häller ut på djurets nacke, inget besvär varken för djur eller husse/ matte.
Ja det där är ganska enkla saker som går att lösa, värre är det med de problem som bara är människornas. Homo homini lupus.
Som jag har förstått saken så står terroristerna och imperiets makthavare oftare än vi tror på samma sida och de är ju egentligen terrorister hela bunten oavsett om de är statsterrorister eller frilansare som medvetet eller omedvetet följer sin härskares vilja. De nyttiga idioterna med sin oändliga dumhet, får tjäna som omslagspojkar i fulmedia. Härska genom att söndra, att vi inte alla kan se det!?
Politikerna pratar själva om en ny världsordning men när vi underhuggare citarer dem med något frågetecken efter, blir vi betraktade som extremister, precis som när någon av oss har fräckheten att våga påstå något som är sant.
xbenedict: Svensken är särdeles enkel att lura. Vi år så snälla, hemtrevliga och godmodiga. Fina egenskaper. Men, när vi har med skorpioner att göra då står vi oss slätt. Har inget att sätta emot. Har dessutom inga att rösta på som kan välta skiten över ända.
Markus: Tack för info! Frontline har jag – det är ett spray. Kanske jag skulle försöka få på Tiger lite i nacken rentav. Men det är ju förebyggande. Nu har han ju skabb. Fast jag tror han har det bättre i den eviga sömnen. Vi får se hur vi ska lösa det hela.
Vad man kan hoppas på i NWO-smeten är att det kanske löser sig själv rentav. På något sätt måste dom straffas som smider och verkar i skuggan. Som förstör för människorna. Hoppas dom själva får en släng av sleven. All chemtrails t ex som sprutas måste ju falla även på dom. Eller är dom aliens som vissa påstår. Såg Reinfeldt i Agenda. Han gjorde en slät figur. Han har inget att komma med för oss i Sverige. Däremot njuter säkert hans uppdragsgivare när samhället dras isär och fattiga blir fattigare och rikare rikare. Borde blogga om hur det ser ut med den växande fattigdomen i USA. Allt som finns over there kommer slutligen hit.
SVERIGES RADIO VILL INFÖRA ”HEN” OCH ”HENOM”
Vad skriver du: ”Han är pappa åt Ugglans ungar”!
Får man skriva så? Ja, kanske just nu, men i framtiden gäller det att hålla tungan rätt i mun.
Sveriges radio, en underavdelning av RFSL, ägnade idag, 28/2, ett programblock i P1 morgon dels åt att stödja ett kommande regeringsförslag om ensamstående kvinnors rätt till skattefinansierad befruktning utan inblandning av kända fäder, dels till att propagera för pronomenet ”hen”.
Från RFSL hade inkallats en upprörd hen, VIO SZABO, som varje dag upplever det som smärtsamt och kränkande, att omgivningen betraktar henne antingen som en tjej eller som en kille:
http://www.transformering.se/transbloggen?page=1
Vio Szabo, redan en stor och viktig personlighet i svenskt kultur- och journalistliv och en auktoritet, vars ord eventuella heteromänniskor har att noga lyssna på, deklarerar bl.a.:
• ”Det började redan när jag var liten. När mina föräldrar sa åt mig att jag var tvungen att leka utan att smutsa ned mig eftersom det var så man gjorde när man var tjej, blev jag rasande. Inte för att jag inte fick leka som jag ville, utan för att de kallade mig tjej.”
(DN 2011-05-17 i propagandaartikeln ”I allt fler länder väcks nu frågan om rättigheten till ett tredje kön”)
En Aftonbladet-bloggare, Leifslillarosa, kommenterade samma dag:
”Jag vill vara hen – inte hon eller han´ säger Vio Szabo, 26, till DN. Hon och hennes ´flickvän´ (f.d. pojkvän) kräver rätten till ett tredje kön, man ska inte tvingas vara han eller hon, man ska även kunna välja att vara en hen, ty hon känner sig varken som man eller kvinna. – - -
Nu ska HEN och HENS flickvän skaffa barn. Hens flickvän som tidigare var man har sparat lite sperma på en klinik som de nu ska använda för att få barn. Vio säger att man nog får en liberal syn på kön om man växer upp i en genusmedveten familj, så det torde inte vara några problem för barnet. Vio ser även en anann daglig fördel, hon kan rusa in på både kill och tjejtoan efter behag.”
Blir ett barn verkligen lyckligare av det sistnämnda? Eller är barn främst hippa inredningsprylar och sexualpolitiska slagträn? Också i tonårsåldern?
Kommer det att bli förbjudet eller skamligt i framtiden också att säga ”he”, ”she”, ”his”, ”her”, ”er”, ”sie”, ”il”, ”elle” osv.?
Info: En sak är i alla fall säker: Mitt hönshus är fulla med hen – och en tupp!
Sverige är en väldigt öppet samhälle och det ska man vara glad för.
Visst, just nu verkar allt det politiska vara strömlinjeformad, så i praktiken skulle man kunna ha enpartisystem. Alla verkar ju gå åt en och samma mål, och gör de inte det så gör de bara det för att utmärka sig lite inte av övertygelse.
Pingback: Det stör! « skvitts
Pingback: Påtvingad sekretess – hot mot demokratin « skvitts